Четвер, 12 грудня 2013 15:31

Алгоритм створення кооперативу

Written by 

Асоціація кооперативів Британської Колумбії (провінція Канади) («BritishColumbiaCo-operativeAssociation», BCCA) - це «зонтична організація», яка працює від імені кооперативів і кредитних спілок в Британській Колумбії, Канада. BCCA просуває кооперативи у якості потужних інструментів громадського контролю над місцевою економікою і як основні стратегії економічних і соціальних реформ.

Початок роботи: кооперативний чекліст

Є ряд кроків, яким потрібно слідувати, якщо ви зацікавлені у вивченні кооперативних ідей. Ви, можливо, вже маєте основну групу людей, з якими ви працюєте. Ви, можливо, вже маєте бізнес, але хотіли б перетворити його у кооперативну структуру. Можливо, ви не впевнені, яку бізнес-структуру ви хочете. Ці кроки побудовані так, що ви можете почати з того місця, де ви вже є, або ви можете використовувати їх, щоб заповнити прогалини, які ви пропустили.

Почати бізнес може бути досить складно – однак намагайтесь не впадати у відчай! Це, безумовно, вимагає часу і самовідданості, однак успіх у заснуванні кооперативу, зазвичай, задовольняє необхідні потреби. Робота з групою людей є складним завданням – водночас, саме в середовищу ваших колег ви зможете знайти підтримку.

Велика трійка

Щоб допомогти вам почати роботу, подумайте над питаннями, які BCCA називає «великою трійкою» питань в полі нижче. Це основні питання, які можуть допомогти перейти до заснування свого кооперативу і його розвитку, що докладно описано у дев’яти кроках нижче.

Велика трійка питань для початку власного кооперативу:

1.     У вас є свій керівний комітет? [Крок 1]

2.     Ким є ваші члени? [Крок 5]

3.     Як ваш кооператив буде зароблять гроші? [Крок 6] 

Крок 1: Група розвитку

У мене є ідея, що тепер мені робити?

Знайдіть інших людей у вашому районі з аналогічними потребами або які поділяють ваші ідеї. Для початку кооперативу вам потрібно не менше трьох членів, але зазвичай це від трьох до семи зацікавлених осіб для формування керівного комітету чи робочої групи. Розповідайте про вашу ідею. Читайте газети. Поговоріть з іншими людьми зі схожими потребами.

Іноді може бути важко знайти інших людей, які мають схожі інтереси або ідеї. Також може бути важко знайти необхідну підтримку. Це важливо і для вас, і для кооперативу мати мережу підтримки у Вашій громаді і в кооперативному секторі.

Інший аспект формування групи, який варто мати на увазі, є навички і ресурси, які кожен член може принести до керівного комітету. Це гарна ідея, щоб мати фахівця з фінансової експертизи, наприклад, або когось, хто має навички веб-редагування, маркетингу або знання галузі, в яку ви входите (наприклад, пиломатеріали, місцеві продукти харчування, охорона здоров'я тощо).

Переконайтеся, що у вас є група з різноманітним набором навичок.

Остаточне обговорення є груповим процесом – переконайтесь, чи можете ви всі ладнати між собою. Як ви будете налагоджувати порозуміння між тими, хто зосереджений на деталях і тими, хто звик мислить широко? Чи будете ви працювати на основі консенсусу (при консенсусі, щоб прийняти рішення, необхідна згода абсолютно всіх учасників, а не лише більшості)? Як ви будете ставитись до факту, що деякі мають менше часу для приділення уваги розвитку кооперативу? Як ви будете справлятися з питаннями керівництва, влади і авторитету у керівному комітеті?

Цілі цього кроку:

·         Створення комітету / робочої групи

·         Залучення людей (і організацій), зацікавлених у Вашій ідеї 

Крок 2: Потреби та можливості

У нас є група зацікавлених осіб - що тепер?

Для кооперативів є спільною рисою починати свою діяльність, коли є у цьому потреба або можливість. Наприклад, власники компанії, бізнесу або заводу можуть продавати або закривати компанію і працівники ризикують втратити роботу. Тому працівники можуть прийняти рішення про покупку бізнесу і здійснювати його самостійно.

ПОТРЕБА: Часто місцеві громади мають нестачу у певних продуктах або послугах. Кооператив може бути утворений, щоб забезпечити громаду цими продуктами або послугами.

МОЖЛИВІСТЬ: Іноді зміни в громадах або на виробництві створюють нові можливості для послуг або продукції. Кооперативи можуть бути сформовані, щоб використовувати ці можливості.

Перш ніж іти далі, ви повинні бути впевнені, що ваша ідея спрямована на конкретну потребу або можливість. Наприклад, якщо вам потрібна робота, можна створити робітничий кооператив, який забезпечує робочі місця для своїх членів. Пам'ятайте, що ваш робітничий кооператив, для того, щоб бути успішним, повинен пропонувати послугу або продукт, у якому існує потреба на ринку.

Подумайте про свою громаду. Де вона знаходиться? З кого складається? Можливо, ваша громада визначається певними групами людей більше, ніж географічним положенням. Місцеві етнічні, торгівельні, професійні, релігійні, культурні та освітні групи і організації можуть бути джерелом підтримки, натхнення і потенційними членами кооперативу. Як ваша кооперативна ідея буде служити вашій громаді?

Якщо певні продукти не продаються в безпосередній близькості до вашої громади, споживчі кооперативи можуть організовувати їх постачання . Те ж саме стосується послуг. Ваша громада може мати нестачу культурних чи рекреаційних послуг. Кооператив може бути організований для їх надання. Скрізь, де є потреба або можливість, ви можете створити кооператив у відповідь.

Міркування:

1.     Чи служить ваш кооператив потребі чи використовує можливість? Для вас, ваших членів чи вашій громаді?

2.     Говоріть прямо про вашу ідею. Комунікуйте з іншими щодо вашої ідеї та ваших почуттів. Переконайтеся, що всі знають, в якому напрямку ви рухаєтесь і яка у вас спільна мета.

3.     Вивчайте діяльність кооперативів, кооперацію загалом та особливості спільної роботи. Дізнайтеся про те, як проводити ефективні зустрічі.

4.     Дослідження - дізнайтеся про кооперативи, кредитні спілки та бізнес-розвиток.

5.     Які завдання або роботу матиме кожен з ваших членів? Переконайтеся, що кожна людина має чітку роль або завдання на стадії розробки. 

Крок 3. Придатність кооперативу

Як ми знаємо, що кооператив – це те, що ми хочемо?

Існують різні види бізнесу і бізнес-структур, які могли б вирішувати ваші потреби або реалізовувати можливості. У цей момент ви повинні визначити, чи є кооперативна структура правильною для вас.

Ви повинні пам'ятати, що кооператив – це бізнес, але бізнес особливого типу. Самовідданість членів кооперативу має вирішальне значення у слідкуванні за тим, щоб кооператив зберігав своє  демократичне управління і обслуговував потреби своїх членів. Створення кооперативу (або будь-якого підприємства) вимагає часу і самовідданості, щоб забезпечити частку кожного члена в капіталі і залучення його до роботи.

Не тільки кооператив має бути для вас, але й ви повинні бути впевнені, що приносите користь кооперативу. Робота в кооперативі не означає, що всі все роблять разом. Однак, ви повинні вміти працювати разом при прийнятті важливих рішень, ви повинні бути готові спілкуватися, ділитися, обговорювати і знаходити рішення, які ви та інші члени можуть прийняти. Разом ви повинні бути готові розділити ризики і відповідальність.

Визначте:

1.     Ви хочете входити до керівництва і визначати напрямки бізнесу?

2.     Який ступінь влади ви хочете? Якою частиною (напрямком) влади ви хочете поділитися? З ким ви хочете поділитися владою?

3.     Що ви хочете направляти і контролювати? (Наприклад: заробітна плата, що виробляти або продавати тощо)

4.     Чи достатньо інтересу у членів вашої команди (і потенційних членів) продовжувати розробку цієї бізнес-ідеї? 

Крок 4. Розвиток вашої ідеї чи концепції

Ми вважаємо, що кооператив може найкраще задовольнити наші потреби. Як ми можемо розвивати наше кооперативне підприємство?

У попередніх кроках ви дізнавались більше про кооператив в загальному. Тепер вам необхідно дізнатися більше про ваше підприємство як особливий вид бізнесу або послуг. Наприклад, якщо ви починаєте кооперативне кафе, вам потрібно дізнатися про те, як працюють подібні заклади. Наприклад, зробити деякі дослідження, щоб з'ясувати, які постачальники надають кафетеріям обладнання і як кафе структуровані.

Цілі на цей крок:

1.     Поговоріть з людьми, які є членами того виду кооперативу, який ви створюєте (наприклад, житлові кооперативи чи кооперативи-пекарні). Дізнайтеся, як вони працюють, занотуйте їх особливості і нюанси роботи; кожна деталь дуже важлива.

2.     Дізнайтеся про особливості бізнесу у вашому секторі економіки. Беріть участь у семінарах на тему, як запустити бізнес у вашій галузі. Надзвичайно корисно було б відвідати подібні підприємства, щоб побачити, як вони працюють в живу. 

Крок 5. Визначення структури кооперативу

Ключовим питанням, яке має вирішити ваш керівний комітет – це хто буде членами нашого кооперативу? Відповідь на це питання - виробники, споживачі або робітники - допоможе вам визначити, який тип кооперативу найкращим чином відповідає вашій бізнес-ідеї. Деякі кооперативи поєднують два або більше видів членів і утворюють багатосторонні (гібридні) кооперативи (з декількома видами зацікавлених сторін). Така гнучкість у типах кооперативів та поєднання різних видів членів дає кооперативній моделі бізнесу велику еластичність, що дозволяє застосовувати кооперативну модель практично щодо всіх можливих бізнес-ідей.

Ви також повинні визначити, чи ваш кооператив буде комерційним, чи він буде некомерційною організацією для надання послуг місцевій громаді, т.зв. муніципальним кооперативом («Community Service Co-op»). У Британській Колумбії (провінція Канади), для прикладу, некомерційні кооперативи юридично прирівняні до громадських організацій та мають право на статус благодійної організації.

Некомерційні кооперативи при місцевих громадах потребують включення до своїх статутів незмінюваних положень, що гарантують, що кооператив працює на некомерційній основі і що його мета полягає у благодійній діяльності або наданні медичних, соціальних, освітніх чи інших послуг місцевій громаді.

Для прикладу, у Канаді для включення кооперативу до переліку муніципальних кооперативів, його документ кооперативу (статут) має включати наступні незмінювані положення:

1.     що ціллю кооперативу є надання послуг місцевій громаді;

2.     що кооператив не видаватиме інвестиційні паї;

3.     що при ліквідації кооперативу, його власність має бути передана іншому муніципальному кооперативу або благодійній організації та

4.     що ніяка частина майна кооперативу не може бути розподілена серед його членів поки він працює. 

Тільки з включенням цих положень, законодавство Британської Колумбії Канади офіційно визнає унікальну цінність і роль тих кооперативів, які хотіли б працювати на некомерційній основі.

Крок 6. Техніко-економічне обґрунтування та бізнес-план

Що потрібно включити в техніко-економічне обґрунтування та бізнес-план?

Техніко-економічне обґрунтування. Як тільки у вас з’явилось чітке уявлення про те, як ваш кооператив буде виглядати, ви повинні визначити, чи буде ваш кооператив життєздатним у фінансовому відношенні, підготувавши техніко-економічного обґрунтування. Головне питання, на яке ви повинні відповісти у техніко-економічному обґрунтуванні - чи є ваша кооперативна ідея вдалою з точки зору бізнесу? Який дохід вам потрібен для рівня беззбитковості? Чи є ваш продукт або послуга одними з тих, в яких ваші клієнти дійсно зацікавлені і чи будуть вони за них платити гроші? Щоб підготувати себе до техніко-економічного обґрунтування, вивчіть з вашим керівним комітетом Кооперативний інструмент самооцінки (див. Додаток А.) 

Техніко-економічне обґрунтування в деталях досліджує фактори, які визначатимуть, чи є бізнес можливим. Ці фактори включають в себе: 

Ринок

Галузь, ринкові ніші, клієнти (реальні і потенційні), конкуренція, співробітництво, очікування ринку

Постачання і матеріали

Вартість товарів

Виробничий процес

Обладнання, транспортування, праця

Експлуатаційні (поточні) витрати

Праця, комунальні послуги, страхування

Постійні (накладні) витрати

Праця, допоміжні послуги, комунальні послуги, фінансування, офіс / склад / виробничий об'єкт / магазин

Фінансові показники

Капітальні витрати включають амортизацію, прогнозні припущення (продажів), звіт про доходи і збитки, аналіз точки беззбитковості, звіт про рух грошових коштів, ризики

Варіанти фінансування

Лізинг, оренда, купівля, спільне користування

Варіанти для членського капіталу

Оборотний капітал, резервний капітал

Для вашого техніко-економічного обґрунтування визначте та окресліть:

1.     Бізнес (члени, тип кооперативу, розмір, розташування тощо);

2.     Скільки грошей вам доведеться витратити, щоб запустити свій кооператив;

3.     Скільки грошей ви будете інвестувати, як при запуску, так і після запуску;

4.     Як ваш кооператив буде працювати фінансово на основі цих цифр.

Див Додаток Б, Елементи техніко-економічного обґрунтування, для додаткової інформації.

Бізнес-план. Як тільки ви визначили основні можливості вашої кооперативної ідеї, ви повинні будете розробити бізнес-план. Бізнес-план відрізняється від техніко-економічного обґрунтування більшою кількістю деталей, які він охоплює, а також у його зосередженні на плануванні, на відміну від дослідницького аспекту техніко-економічного обґрунтування. Бізнес-план зосереджений на тактиці і стратегії для реалізації вашого проекту і описує ваш план для зростання і стійкості бізнесу.

Двома ключовими елементами бізнес-плану є фінансовий та маркетинговий плани. Разом ці плани покажуть, як ваш бізнес буде працювати, і як він буде фінансувати і просувати себе.

Для вашого бізнес-плану необхідно розробити:

А. ФІНАНСОВИЙ ПЛАН

Всі ваші витрати:

1.     початкові витрати (старт-ап)

2.     експлуатаційні (поточні) витрати (дохід + витрати)

3.     грошовий потік (кеш флоу)

4.     заробітна плата

5.     обладнання (від столів до холодильників)

6.     приховані витрати (вартість доставки тощо)

7.     опалення, вода, оренда службових приміщень тощо

8.     платежі за кредитом (як і коли ви будете їх платити)

9.     фінансовий прогноз

10.  витрати на навчання (подумайте, яке навчання вам потрібно, щоб почати і розвивати бізнес).

Крім того, необхідно показати, як ви принесете дохід в кооператив. Це може бути у формі реалізації продукції або послуг, або спеціальних цільових грантів або субсидій. Коли ви віднімете всі ваші витрати на старт-ап і початкові роботи від доходу, ви, зазвичай, побачите, що є дефіцит грошей протягом цього часу. Для покриття цього, вам потрібно фінансування, або кажучи іншими словами, вам потрібно залучати капітал.

Є п'ять способів фінансування (капіталізації) вашого кооперативу:

·         Продаж акцій (тільки для комерційних кооперативів);

·         Прийняття кредитів від членів;

·         Стягування плати з членів;

·         Запозичення з інших джерел (венчурний капітал, фінансові установи, кредитні спілки, друзі, родина);

·         Урядові, підприємницькі та соціальні грантові програми (для прикладу, у Канаді такі програми існують, як правило, тільки для некомерційних муніципальних кооперативів).

Подумайте:

1.     Скільки грошей вам потрібно, щоб почати?

2.     Скільки потрібно грошей, щоб вести свій бізнес?

3.     Де ви знайдете фінансування?

4.     Як ви будете платити за кредити?

Б. МАРКЕТИНГОВИЙ ПЛАН

Маркетинговий план розглядає чотири пункти маркетингу: продукт, місце, ціна і просування (промоушн).

1.     Ваш ринок (хто є потенційними покупцями або користувачами?)

2.     Яку якість послуг і продуктів ви будете пропонувати?

3.     Яку ви буде стягувати плату за ваш продукт або послугу?

4.     Як ви будете просувати (грубо кажучи, піарить) ваш кооператив?

5.     Де ви будете просувати ваш кооператив? 

Може бути складністю перевести ваші ідеї у матеріальний план. Було б корисно отримати поради при розробці цих планів. Існують установи та федерації, що пропонують консультаційні послуги та розміщують на власних сайтах письмові рекомендації. Досвідчений кооперативний розробник також може бути критично необхідним у цій ситуації. Іноді ви можете знайти допомогу у центрах економічного розвитку чи розвитку підприємництва у вашій громаді.

Крок 7. Юридична реєстрація вашого кооперативу

Ми зайшли вже настільки далеко - але як щодо того, щоб робити це законно?

Ви не зобов'язані реєструватись як кооператив щоб вести свій бізнес на основі принципів кооперації. Ви можете працювати колективно і на основі співробітництва, але якщо ви не оформлені як кооператив, ви не маєте права використовувати слово кооператив у вашій юридичній назві. 

Переваги реєстрації як кооперативу включають в себе захист від особистої відповідальності (збитки та інші зобов'язання будуть стягуватись з кооперативу, а не з вас як фізичних осіб), захист прав споживачів, довіра, юридичне визнання, доступ до кредитних програм, зв'язків з кооперативними організаціями і федераціями.

Крок 8. Внутрішня структура і ролі

Як членам і співробітникам працювати разом?

Тепер, коли ви офіційно зареєстровані,ви хочете створити внутрішню структуру кооперативу.

Члени кооперативу зобов'язані проводити річні загальні збори для обрання ради директорів і її посадових осіб (президент, скарбник, секретар). Рада директорів наймає менеджера. Менеджер (або Рада директорів, якщо вам не потрібен менеджер) наймає персонал. У робітничому кооперативі, робітники є членами і власниками/менеджерами.

Ваше членство, будь то велика група в споживчому кооперативі або невелика група у робітничому, потребує:

1.     Визначати обов'язки членів - як ви розділите працю і волонтерську роботу

2.     Вирішіть, як ви будете платити робітникам

3.     Визначте функції членів, персоналу, директорів, посадових осіб

4.     Оберіть Раду директорів; Раді директорів потрібно обрати посадових осіб

5.     Голосуйте за пропозиціями

6.     Дійте за рішеннями і наймайте персонал, якщо це необхідно

7.     Знайдіть обладнання у разі потреби

8.     Приєднуйтесь до вашої місцевої кооперативної асоціації та відповідної федерації. Коли ви пройдете всі ці процеси, ви будете на шляху до кооперативного майбутнього! 

Крок 9. Підтримка кооперативу у робочому стані, догляд і зростання

Завдання заснувати ваш кооператив вже може бути закінченим, але з завданням вижити і зростати ви будете стикатись постійно. Ви повинні будете підтримувати якість послуг і продуктів і рости у фінансовому плані. Вам потрібно буде продовжити вивчення кооперації та співробітництва, щоб ваш кооператив процвітав.

Кооперативні розробники мають спеціалізовані навички, які можуть бути задіяні у боротьбі з проблемами в кооперативі на всіх етапах, починаючи з заснування. Крім того, вони можуть мати неоціненне значення, допомагаючи вирішити багато складних питань, з якими кооперативи будуть стикатися під час росту і етапах зрілості.

Федерації і місцеві кооперативні організації часто надають освіту і професійну підготовку своїм членам через конференції, семінари, публікації, а іноді і з відвідинами вашого кооперативу. Кожна федерація має свою власну програму послуг, які варіюються від т.зв. лекцій біля дошки, освіти для членів та відносин з урядом до семінарів з питань фінансового управління, законодавства, і як розвивати освітні плани. Загалом, ці програми широкі і різноманітні.

Пам'ятайте - кооперативи стають сильнішими, працюючи разом. Інші кооперативи і кредитні спілки можуть бути в змозі запропонувати підтримку, фінансування чи послуги через можливість створення спільних підприємств або вони можуть стати ринком збуту для товарів і послуг, які пропонує ваш кооператив. Ви, у свою чергу, можете бути в змозі забезпечити те ж саме для інших кооперативів.

Розгляньте такі питання:

1.     Підготовчі та навчальні програми для Ради директорів

2.     Підготовчі та навчальні програми для членів

3.     Кооперативне навчання персоналу, членів і місцевої громади

4.     Збільшення або покращення якості своїх послуг або продукції

5.     Пошук шляхів рости фінансово

6.     Можливі спільні проекти або діяльність з іншими кооперативами на місцевому та регіональному, національному та міжнародному рівнях

7.     Ведення обліку та подання звітності державним органам 

Фактори успіху для кооперативів

Дослідження показали, що кооперативи мають більш високу виживаність, ніж звичайний бізнес. Чим пояснюється успіх кооперативів? У 2008 році дослідження в Квебеку (Канада) виявили такі фактори успіху:

Чотири фактори показують, що більш високий рівень виживання кооперативів пов'язаний саме з особливою структурою, притаманною кооперативній моделі:

·         Фокусування на обслуговування членів, а не на отримання прибутку, що впливає на бізнес-рішення;

·         Центральна роль члена кооперативу, який є одночасно інвестором і споживачем у кооперативі;

·         Демократичний характер, повернення прибутку членам і відкрита структура управління кооперативами;

·         Підтримка кооперативів з боку місцевих  громадах, на яких кооперативи здебільшого працюють.

Три фактори також вказують на історичну перевагу, як і на бізнес-середовище кооперативів:

·         Сильне представництво в секторах економіки, які задовольняють основні потреби людини, у тому числі сільське господарство, лісове господарство, житлові послуги, освіта та похоронні послуги;

·         Більшість кооперативів працюють в регіональній та галузевій мережах;

·         Підтримка первинних і вторинних організацій, що сприяє кращому проектному менеджменту при старт-апах у питанні розробки та пошуку фінансових та податкових інструментів і ресурсів, пристосованих для кооперативної моделі.

Дослідження, проведене Кооперативною асоціацією Британської Колумбії (Канада) («BCCA») для оцінки виживаності кооперативів у період між 2000 і 2010 роках, показує, що кооперативи володіють наступними факторами свого успіху:

·         Фінансові фактори, як з точки зору адекватного стартового капіталу, так і в питанні реалізації стартового капіталу для успіху в кооперативі;

·         Освіта та досвід Ради директорів;

·         Платний менеджмент з попередніми кооперативним досвідом (на відміну від безоплатних менеджерів без кооперативного досвіду);

·         Підготовка і залучення експертизи кваліфікованих зовнішніх консультантів;

·         Бізнес-планування і ясність мети.

Головна порада, яку респонденти давали для нових старт-апів, була:

·         Отримати допомогу ззовні (тобто консультантів);

·         Передбачати проблеми і їх рішення;

·         Бути гнучкими, перебуваючи в кооперативній структурі, яка постійно розвивається. 

Респонденти також порадили новим групам зберегти свою простоту і цілеспрямованість; отримати схвалення місцевої громади; зробити бізнес-план і техніко-економічне обґрунтування; поговорити з іншими людьми, які роблять подібні речі; виробить власну структуру і політику.

Додаток А - Кооперативний інструмент самооцінки

1.     На яку потребу/можливість спрямований ваш кооператив?

2.     Чи існують інші організації або підприємства, які на даний момент заповнюють нішу цієї потреби у вашому регіоні? Якщо так, то перерахуйте їх.

3.     Як задовольнялась ця потреба в минулому?

4.     Чому зараз з’явились можливості для створення кооперативу щоб задовольняти цю потребу?

5.     Хто виграє від розвитку цього кооперативу і як саме вони виграють?

6.     Чому ви розглядаєте кооперативну модель для задоволення цієї потреби? Чому кооперативна модель вам подобається?

7.     Кооператив буде комерційним чи некомерційним?

8.     Скільки людей працюють разом для запуску кооперативу?

9.     Які навички та ресурси вони приносять у групу?

10.  Які інші навички та ресурси вам потрібні?

11.  Як ви отримаєте доступ до цих навичок та ресурсів та як їх будете розвивати?

12.  Чому ви хочете почати бізнес разом, а не кожний окремо?

13.  Який досвід ви і/або ваша група маєте у колективній роботі для досягнення мети?

14.  Які уроки ви винесли з цього досвіду?

15.  Яка ваша стратегія заручитися підтримкою для кооперативу?

16.  Які кроки будуть необхідні для досягнення вашої мети щодо створення кооперативу?

17.  Розвиток кооперативу вимагає таланту, часу та завзяття. Опишіть зусилля, які ви та інші члени групи готові внести для розвитку кооперативу протягом найближчих 6 місяців, року та 2 років.

18.  Що ви сподіваєтеся отримати від вашої участі в кооперативі?

19.  Як ви будете фінансувати кооператив? Обдумайте витрати як на розвиток кооперативу, так і на його поточні операції.

20.  Чи є якась оцінка здійсненності або доцільності на ринку вашого продукту чи послуги?

21.  Які подальші дослідження або інформація вам потрібна, щоб допомогти вам прийняти рішення почати кооператив? 

Додаток Б - Елементи техніко-економічного обґрунтування

Потенціал робочої групи для розвитку кооперативу:

·         Рівень розвитку групи (консенсус щодо спільного бачення, навички, сильні і слабкі сторони "ключової фігури");

·         Системи підтримки (Мережа особистих чи професійних контактів, що доступні для особи чи організації для практичної або моральної підтримки у разі потреби);

·         Доступ до фінансування;

·         Капітал, доступний для інвестицій;

·         Мотивація і очікування (ключові області результатів, мінімально прийнятні результати).

Пропонований продукт:

·         Уточнене визначення продукту;

·         Упаковка, просування;

·         Аналіз ринку (найдоступніший ринок, найприбутковіший ринок, стратегії виходу на ринок, товари конкурентів, популярні (модні) тенденції);

·         Особливості виробництва (наскільки є складним, наскільки є ризикованим, чи є потреба у спеціальній обробці і т.д.);

·         Обладнання (кількість, капітальні витрати, місце розташування);

·         Працівники (кваліфікація, проблеми у сфері зайнятості, кількість працівників, безпека на робочому місці)

·         Управління контролем за виробництвом

·         Доступність ключових компонентів для виробництва на ринку, обсяг ринку і доставка.

Потенційний дохід:

·         Аналіз ринку (окреслення ринку, масштаб, досяжність);

·         Ціноутворення, цінова чутливість;

·         Потенціал отримання доходів.

Фінансовий прогноз:

·         Короткий звіт про прибутки і збитки/аналіз руху грошових коштів для визначення точки беззбитковості;

·         Вимоги до достатності капіталу.

Короткі висновки:

·         Резюме очікувань членів;

·         Підготовка до процесу розвитку;

·         Позитивні та негативні фактори розвитку;

·         Резюме ризиків, викликів і потенційних вигод;

·         Розробка плану (оцінка готовності, основні етапи розвитку, терміни). 

Джерело Додатку Б: Devco 

Джерело: British Columbia Co-operative Association, BCCA (Канада)

Read 33789 times